Edi Rama

Kryeministria Rama në biznesin faso...

Kryeministri Edi Rama paraqiti sot në një takim të zgjeruar në mjediset një ndërmarrjeje fasone në kryeqytet, paketën ndihmëse për industrinë  e përpu...

BASHA

Basha akuzon mazhorancën për trafik...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në mbledhjen e të hënës së grupit parlamentarë, ka akuzuar sërisht heshtjen e qeverisë për skandalin e p...

Ilir Meta

Meta fton opozitën për Reformën Ter...

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta i bëri sërish thirrje opozitës së djathtë që të reflektojë dhe të bëhet pjesë e komisionit të posaçëm për reformën admi...

VLORA

Qytetarët mbi Reformën Territoriale...

Ndarja e re territoriale dhe administrative e vendit , e cila pretendohet se do të bëhet sipas shembujve që vijnë nga vende të ndryshme evropiane  pri...

Politike

Edi Rama

Kryeministria Rama në biznesin fason

Kryeministri Edi Rama paraqiti sot në një takim të zgjeruar në mjediset një ndërmarrjeje fasone në kryeqytet, paketën ndihmëse për industrin...

Aktualitet

Edi Rama

Kryeministria Rama në biznesin fason

Kryeministri Edi Rama paraqiti sot në një takim të zgjeruar në mjediset një ndërmarrjeje fasone në k...

Kulture

QYTETARET

20 Marsi Dita Ndërkombëtare e Lumturisë

Kërkimi i lumturisë është një qëllim themelor në jetën e  njeriut Duke folur në Takimin e Nivelit të Lartë mbi temën " Lumturia dhe Mirëq...

Kryeministria Rama në biznesin fason

Edi RamaKryeministri Edi Rama paraqiti sot në një takim të zgjeruar në mjediset një ndërmarrjeje fasone në kryeqytet, paketën ndihmëse për industrinë  e përpunimit aktiv.

Gjatë fjalës së tij me këtë rast, kreu i Ekzekutivit e vlerësoi këtë si reflektim i një modeli të ri për ekonominë e vendit, i cili ndryshon kryekëput nga modeli i mëparshëm që bazohej tek reminitancat, borxhi publik dhe industritë si ndërtimi etj.

“Modeli i ri ekonomik, i cili është duke u instaluar, po i zëvendëson këta faktorë, jo më aq efiçencë, me faktorë të rinj ekonomikë. Bazat kryesore të këtij modeli janë prodhimi vendas, investimet e huaja të drejtpërdrejta dhe kthimi në eficencë i ekonomisë për të siguruar një zhvillim normal të ekonomisë dhe bizneseve bazuar mbi partneritetin qeveri-sipërmarrje”, theksoi Rama. Paketa  për mbështetjen fasone, që u prezantua sot, është paketa  e parë e këtij lloji për industrinë  e përpunimit aktiv në Shqipëri. Sipas Kryeministrit Rama, veçoria e saj më e madhe është se kjo është paketa e parë e mbështetjes për një sektor, që është zhvilluar në bazë të kërkesave të vetë sektorit dhe jo diktateve të qeverisë apo të një ministrie. “Pikërisht, hapi i parë i zhvillimit të paketës ka qënë mbledhja e opinioneve nga vetë grupet e interesit. Ndërsa Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes ka drejtuar një grup të gjerë ministrish dhe institucionesh shtetërore në përgatitjen e masave dhe përgjigjeve të mundshme ligjore e procedurale për propozimet e paraqitura”, tha Rama. Në vijim të fjalës së tij, ai foli për efektet që pritet të sjellë kjo nismë në përmirësimin e treguesve ekonomik në vend.

“Në gjithësinë e tyre masat e kësaj pakete synojnë një përmirësim të dukshëm cilësor, si nga ana  e rritjes së eksporteve, duke synuar një rritje  me më shumë se 80 % në eksporte, brenda tre viteve,(pra në 900 milionë euro eksporte). Janë marrë në konsideratë 46 masa e propozime, disa nga të cilat janë implementuar ndërkohë, si kalimi i VKM nr. 54, që akordon kontratën me vlerën 1 euro për impiantet e përpunimit aktiv, një masë kjo që do të kursejë mesatarisht 2,5 milionë dollarë qira për sipërmarrësit”, vuri në dukje ai.

Rama veçoi ndikimin e pritshëm të paketës në uljen e nivelit të papunësisë. “Ka një fokus të madh të paketës  në lidhje me punësimin, me anë të një sërë masash që synojnë ta çojnë numrin e të punësuarve të deklaruar nga 28 mijë në 100 mijë  për tre vjet. Fondi i punësimit për industrinë e përpunimit në fund të këtij viti do të jetë 5 milionë dollarë”, nënvizoi Kryeministri Rama.

Kjo paketë, shtoi ai,  është vetëm fillimi i një inovacioni të sektorit të përpunimit aktiv që do të shtrihet në të gjithë ekonominë, për të siguruar atë rritje të qëndrueshme ekonomike në nivelet e 5 apo 6%. Me këtë paketë, Shqipëria vendoset zyrtarisht në hartën  e prodhuesve për tregun evropian, jo vetëm si një pikë e afërt, por mbi të gjitha si një pikë e rëndësishme e hapur ,për industrinë e përpunimit aktiv.

Gjithashtu Kryeministri paralajmëroi në këtë takim, çeljen për herë të parë më datë 1 Maj të Panairit të Punës me 5 mijë oferta për punë, si një mundësi e rrallë për t’u njohur me tregun e punës, siç e vlerësoi kreu I Ekzekutivit.

 

Basha akuzon mazhorancën për trafikimin e drogës

BASHAKryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në mbledhjen e të hënës së grupit parlamentarë, ka akuzuar sërisht heshtjen e qeverisë për skandalin e përfshirjes së Forcave të Armatosura në trafikun e drogës, duke ripohuar qëndrimin e opozitës për informacion të bësueshëm. Po ashtu, Basha, tha “se nuk tërhiqemi nga kërkesa opozitare për seancë plenare për transparencë dhe njëherazi, duke kundërshtuar propozimin e maxhorancës për komision hetimor”.

Lulzim Basha, pohoi se “shqiptarët panë me sy dhe dëgjuan me veshë se maxhoranca ka informacion për këtë çeshje. Mazhoranca ka të njëjtin burim informacioni që ka dhe opozita. Shqiptarëve u ka bërë përshtypje fakti se krerët e qeverisë për disa ditë me radhë, refuzuan tansparencën, dhe akuzuanë opozitën se po shpifte, por më në fund, fal argumentave dhe ngulmimit tonë, u detyruan të pranojnë që janë në dijeni të aferës”.

Po ashtu, Basha tha “nuk është hera e parë që kjo qeveri është në armiqësi me të dy shtyllat e qeverisjes, transparencën dhe përgjegjësinë. Ne, si opozitë e kemi të qartë se për të nxitur trasparencën e kësaj qeverie, kërkohet shumë energji, por ne jemi të vendosur dhe nuk bëjmë hap papa, sepse transparenca nuk është vetëm vlerë dhe detyrim, por e drejtë themelore për qytetarët”.

Tani, tha Basha “trasparenca për trafikun e drogës në FA, do të filloj nga një stad i ri, ai i nohjes së fenomenit dhe nga qeveri dhe do të ketë hapin tjetër, atë të njohjes me qëndrimin e mbajtur nga kjo qeveri dhe verifikimin e informacionit dhe përmasat e marra. Për këtë arsye deputetët e PD-së e kanë thirrur sërisht në komision, ministren Kodheli, për ta pyetur dhe diskutuar për trafikun e lëndve narkotike, duke shfrytëzuar mjetet logjistike dhe asetet e FA”.

Gjithashtu, Basha tha se Kryeministri Rama, nga do që të sillet, nuk i ikën detyrimit të ligjit para Kuvendit dhe para publikut “Le të tentojnë të hetojnë burimin e informacionit, le të bëjnë dhe Prokurorin e Përgjithshëm, le të bejnë si në kohë të diktaturës dhe u mbetet vetëm të kthejnë nenin famkeq 55 të agjitacionit e propogandës, drejtësia do ta thotë fjalën e saj, opozita do të qëndroj fort dhe ne nuk tërhiqemi për asnjë arsye nga seancë për transparencë në kuvend, tha Basha./

 

Meta fton opozitën për Reformën Territoriale – Administrative

Ilir MetaKryetari i Kuvendit, Ilir Meta i bëri sërish thirrje opozitës së djathtë që të reflektojë dhe të bëhet pjesë e komisionit të posaçëm për reformën administrativo-territoriale. Një ditë para mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve, ku pritet të diskutohet propozimi i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, që kërkon ndryshimin e projektvendimit për funksionimin e këtij komisioni, kryetari Meta ftoi opozitën që të ofrojë mirëkuptim për këtë reformë mjaft të rëndësishme. Ai theksoi se maxhoranca ka dëshmuar “një durim të hekurt për ta përfshirë opozitën maksimalisht në proces”.
“Nesër në Konferencën e Kryetarëve do të diskutojmë lidhur me iniciativën e grupit parlamentar të PS-së për të zhbllokuar komisionin e posaçëm. Natyrisht, për këtë çështje do të vendoset në seancën plenare të ditës së enjte, por ne shpresojmë të ketë një reflektim nga ana e opozitës, e cila, i ka të gjitha mundësitë për të dhënë konsensusin dhe për ta kërkuar atë nga maxhoranca.

Askush nuk duhet të abuzojë me procesin dhe ta ngatërrojë konsensusin me veten. Maxhoranca ka treguar një durim të hekurt për ta përfshirë opozitën në mënyrë maksimaliste në këtë proces”, theksoi kryetari i Kuvendit, Ilir Meta.
Kjo, nënvizoi ai, u dëshmua dhe me ndërtimin bipartizan të komisionit, me një pjesëmarrje të barabartë maxhorancë-opozitë dhe me dy bashkëkryetarë, një nga secila palë. Ndërkohë, që kryetari i PD-së refuzoi dhe ftesën zyrtare për takim të bërë nga kryeministri Edi Rama, kryetar i PS-së, me qëllim krijimin e një mirëbesimi për të ecur drejt realizimit të kësaj reforme.
Meta i cilësoi “përralla që nuk i beson askush” deklaratat e opozitës se pas reformës administrativo-territoriale fshihen qëllimet elektorale të maxhorancës. “Ne e kemi bërë të qartë se nuk synojmë të bëjmë asnjë hap, aq më tepër pa konsensusin e opozitës. Kjo ka të bëjë thjesht me reformën dhe me reduktimin e numrit të komunave dhe bashkive por po ashtu ka të bëjë dhe me zgjidhjen njëherë e mirë të disa problemeve madhore që nuk mund të zgjidhen me këtë fragmentarizim të jashtëzakonshëm të territorit”, tha Meta.
Ai i kërkoi PD-së që të mos përsërisë qëndrimin bojkotues që i bëri 15 vite më parë miratimit të Kushtetutës së vendit, të cilën, tha Meta, sot e mbron “në mënyrë të flaktë’.
“Sot PD është mbrojtësja më e flaktë e Kushtetutës, të cilën e ka bojkotuar dhe nuk e ka votuar. Ndaj sot nuk është koha për të përsëritur një sjellje jo të panjohur për PD-në në të kaluarën, por dhe për politikën tonë në tërësi, por është koha për t’u sjellë me përgjegjshmëri dhe për të shfrytëzuar hapësirat maskimale për të kërkuar dhe dhënë konsensus për një reformë që do të zhvillohet në sy të gjithë shqiptarëve”, tha kryetari i Kuvendit.
Konferenca e kryetarëve e grupeve parlamentare do të mblidhet të martën (ora 11:00) për të diskutuar rreth ndryshimit të projektvendimit për funksionimin e komisionit të posaçëm për reformën administrativo-territoriale.
Ky hap i maxhorancës së majtë synon zhbllokimin e punës së komisionit, i mbajtur peng nga opozita, që refuzon të ofrojë konsensus. Komisioni, që ishte parashikuar të funksiononte në mënyrë bipartizane, me tetë anëtarë nga maxhoranca dhe tetë nga opozita, praktikisht nuk mundi të veprojë pasi Partia Demokratike nuk u bë pjesë e tij.
Ndonëse të dy krahët politikë e mbështesin këtë reformë, duke theksuar domsdoshmërinë e ndryshimit të hartës administrative të vendit, sërish të djathtët për rreth tre muaj nuk ofruan konsensus në komision.
Fillimisht, opozita refuzoi të bëhet pjesë e punës së komisionit me pretendimin se duhet të jetë shumica që duhet të japë prova të qarta se i respekton marrëveshjet. Ndërkohë, përgjatë këtyre muajve ky qëndrim erdhi duke u ashpërsuar me akuzat e ashpra ndaj qeverisë ‘për dhunim të institucioneve të pavarura”, e deri tek ato më të fundit për përdorim të infrastrukturës së ushtrisë në trafikun e lëndëve narkotike.

Por nëse kjo reform bëhet për publikun, si e mendon publku këtë lloj reforme, ai është I ndërgjegjësuar ai mbi këtë reform që është një nga reformat më të rëndësishme në vend dhe kërkon angazhim serioz dhe gjithpërfshirje?  Shumë nga ata nuk e dinin se përse bëhej fjalë, disa të tjerë thonin si në kohën e parë: e di partia, e di qeveria. Po le ti dëgjojmë qytetarët me zërin e tyre.

 

Qytetarët mbi Reformën Territoriale – Administrative

vlorengalartNdarja e re territoriale dhe administrative e vendit , e cila pretendohet se do të bëhet sipas shembujve që vijnë nga vende të ndryshme evropiane  pritet të prekë ato bashki dhe komuna të cilat kanë më pak se 20 mijë banorë në administrimin e tyre. Kjo reformë që prej disa muajsh është bërë pjesë e debateve të ashpra midis mazhorancës dhe pozitës.

Në fakt të dy palët bien dakord që reforma territorial –administrative është shumë e nevojshme pasi janë dhe një sërë raportesh të Bashkimit Europian që theksojnë nevojën që ka Shqipëria për një reformë të tillë. Madje kryeministri dhe njëkohësisht kryetari i PS Edi Rama , për këtë reformë i ka dërguar Bashës një letër zyrtare ku ndër të tjera i shkruan:

“Deputetët tanë kanë votuar për ngritjen e një komisioni parlamentar për reformën administrative-territoriale, të bashkëkryesuar nga opozita dhe shumica, secila palë me numër të njëjtë anëtarësh dhe po ashtu me të drejtë vetoje në procesin vendimmarrës të komisionit. Pra, komisioni parlamentar i siguron opozitës të drejta të njëjta me ato të shumicës nga fillimi në fund të procesit. Kështu, besoj se, jo vetëm kaq, por edhe fakti se e presim tanimë prej kohësh opozitën të vijë në komision, dëshmon qartë vullnetin tonë për ta nisur e bitisur së bashku këtë proces, edhe pse disponojmë 84 votat e nevojshme për miratimin e reformës administrative-territoriale. Për gjithë sa më lart, vendosa të bëj edhe këtë përpjekje të drejtpërdrejtë në adresën tuaj, duke ju ftuar ta nisim pa humbur kohë bashkërisht, shumicë dhe opozitë, punën në komisionin për këtë reformë me interes të posaçëm strategjik për vendin. Lejomëni t’ju shpreh në fund gatishmërinë time për t’ju takuar sy më sy, nëse ju do të donit të ndanit me mua çfarëdo shqetësimi lidhur me këtë çështje me interes kaq të veçantë për të gjithë. Për të sotmen dhe të ardhmen e Shqipërisë”.

Në përgjigjen, që kreu I opozitës Lulëzim Basha I dërgoi Ramës deklarohet se “Në letrën që më keni dërguar nuk ka të reja, sepse reforma kërkon kosensus me pozitës dhe opozitës si dhe gjithëpërfshirje të publikut dhe se konsensusi ka kuptim kur finalizohet në Kuvend”.

Por sic po duket konsensusi dhe gjithëpërfshirja nuk po duket asgjëkundi. Madje shumica e majtë qeverisëse ka vendosur ti jap zgjidhje e vetme ngërcit që opozita e djathtë i ka bërë  miratimint të projekt-ligjit “Për reformën administratrativo-territoriale”., duke zgjedhur rrugën teknike të ndryshimit të disa neneve të projektit respective.

Projekt/vendimi I reformës administrative territoriale me disa nene të ndryshuara u dorëzua të enjten paradite në sekretarinë e Kuvendit, nga kreu i grupit parlamentar socialist Gramoz Ruçi, për të ndryshuar formulën aktuale të përbërjes së këtij komisioni: 8 antarë nga mazhoranca dhe 8 nga opozita. Në nenin 1 të këtij projekt/vendimi thuhet: “Komisioni i Posaçëm ngrihet mbi bazën e përfaqësisë pozitë-opozitë. Në përbërje të tij do të ketë 17 anëtarë, nga të cilët 9 janë përfaqësues të pozitës (7 PS dhe 2 LSI) dhe 8 përfaqësues të opozitës (6 PD, 1 PR dhe 1 PDIU). Një tjetër ndryshim lidhet edhe më shtyrjen e afatit të punës të këtij komisioni”.

Konferenca e Kryetarëve ditën e sotme do të marrë në shqyrtim këtë projekt/vendimi për ndryshimin e përbërjes së komisionit për reformën administrative territoriale, duke i krijuar mundësi të majtës të nisë punën e vetme pa u penguar nga mundësia e kuorumit. Por nëse kjo reform bëhet për publikun, si e mendon publku këtë lloj reforme, ai është I ndërgjegjësuar ai mbi këtë reform që është një nga reformat më të rëndësishme në vend dhe kërkon angazhim serioz dhe gjithpërfshirje?  Shumë nga ata nuk e dinin se përse bëhej fjalë, disa të tjerë thonin si në kohën e parë: e di partia, e di qeveria. Po le ti dëgjojmë qytetarët me zërin e tyre.

Drejtori i Policisë Bashkiake nuk zbaton urdhërin

Pallati i KulturesVazhdon akoma odiseja e mos pagimit të qirasë së tetë subjekteve privatë që kanë shkelur kontratën me Qëndrën Kulturore Vlorë.  Në duar të Drejtorit të Policisë Bashkiake Vlorë Arben Rama që në datën 10 prill ka mbërritur një document që të marrë masa për këto tetë subjekte.

Ky document I firmosur nga Kryetari I Bashkisë Shpëtim Gjika kërkon që nga policia në fjalë të rregullohet në mënyrë ligjore ky ngërc I krijuar nga mos- respektimi I kontratave njëvjecare të këtyre subjekteve.  Nga mos pagesa e qirasë atyre nuk u është lidhur kontratë qysh në përfundim të vitit të kaluar.

Afati për ta paguar këtë qira është shtyrë deri në fund të marsit të këtij viti, por nga këto subjekte nuk është vënë uji në zjarr edhe pse u është lënë edhe 10 ditë nga prilli. Me paratë e qirasë që janë derdhur nga subjektet e tjerë që rrijnë me qira në mjediset e Pallatit të Kulturës Labëria që administrohet nga Qendra Kulturore Vlorë e për rrjedhojë nga instoitucioni I Bashkisë, janë bërë disa ndërtime në dobi të kësaj qendre dhe të komunitetit.

Konkretisht është rregullaur salla e Kinemasë dhe kohët e fundit u ricel dhe Galeria e Artit në një aktivitet që u zhvillua gjatë festimeve të 7 dhe 8 marsit. Është e pakuptueshme dhe e papranueshme sjellja indiferente e drejtorit të Policisë Bashkiake Arben Rama, jo vetëm ndaj medias, të cilës nuk I jep asnjë lloj spjegimi, por dhe ndaj urdhrit të eprorit të tij që në këtë rast e ka me shkrim.

Nuk e kuptojmë se si një drejtues që është në krye të një institucioni që duhet të mbrojë interest e këtij institucioni, nuk na përgjigjet se përse nuk është në gjendje të veprojë ndaj atyre që nuk paguajnë qiranë dhe ato ndërtime në vend që të bëhen nga kjo qira të bëhen me taksat tona, me taksat e qytetarëve vlnjatë?